Dobrovoľníctvo u nás

13.11.2019

Dňa 12.11. 2019 sa v priestoroch nášho zariadenia konali dobrovoľnícke aktivity pracovníkov spoločnosti Tesco. Sme nesmierne radi, že sa im u nás páčilo. 

Prinášame Vám ich reakciu a postrehy z vydarenej akcie:

"V rámci pomoci a podpory dobrovoľníctva sme sa rozhodli pomôcť Zariadeniu sociálnych služieb "Svetlo" Olichov . Naša pomoc po dohode s pani riaditeľkou spomínaného zariadenia spočívala v údržbe okolia, konkrétne, bolo potrebné pohrabať lístie v ich parku, ktorý obklopuje viacero budov spomínaného zariadenia.

Privítanie našich kolegov z obchodu bolo viac ako srdečné. Čakali nás s pripravenými hrabľami, vrecami na lístie a teplým čajom. Od rána netrpezlivo čakali aj tmavé oblaky, ktorými sme sa nenechali odradiť. Urobili sme správne, pretože spustili svoje kvapky krátko po ukončení našej práce. Klienti zariadenia sa snažili byť nápomocní toľko, koľko im ich handicap dovoľoval. Rovnako dôležité, ako pomôcť upratať ich okolie, bolo pre nich to, že videli nové tváre, mohli sa porozprávať s inými ľuďmi ako tými, s ktorými prichádzajú do každodenného kontaktu. Mnohí nám porozprávali svoje smutné životné príbehy. Súčasťou areálu je aj veľká záhrada, kde si pestujú zeleninu a majú veľa ovocných stromov. Zatiaľ čo vonku padal dážď, ukázali nám vnútorné priestory, v ktorých trávia svoje dni. Nachádzali sa tam dielne, v ktorých šijú vankúše, rôzne ozdobné predmety, vyrábajú dekorácie z hliny, maľujú obrazy, vyrábajú náramky, sviečky, v tomto období zamerané hlavne na vianočnú tematiku.

Milo nás prekvapila úroveň vybavenia zariadenia, počet voľnočasových aktivít, snaha zapojenia sa do súťaží, rôznych podujatí a vystúpení. Kanceláriu pani riaditeľky tohto zariadenia zdobia poháre, ktoré vyhrali klienti v súťažiach rôzneho druhu.

My, ako kolegovia, sme sa cestou domov zhodli na tom, že pre nás to bol silný zážitok.

Stotožnili sme sa s vetou Matky Terezy, ktorá je napísaná v ich časopise: " Nemôžeme robiť veľké veci, iba malé veci s veľkou láskou".


Tím HM Zlaté Moravce"