Môj nový domov

28.12.2021

Už 8 mesiacov je mojim novým domovom Zariadenie sociálnych služieb SVETLO Olichov.

Je to naozaj môj domov? Kladiem si túto otázku, zvažujem všetky možnosti, na jednej strane čo mi tu chýba, čo by som si priala a na strane druhej, čo mi zariadenie dalo.

Tak úprimne, je mi ľúto, že ten život akosi rýchlo ubehol- 82 rokov som oslávila teraz v decembri. Chýbajú mi staré zvyky na dedine, deti a už nebohý manžel, dobrí susedia a tiež kolektív pracovníkov v bývalom podniku Calex. Ale toto všetko si pripomínam cez fotografie a tak si pospomínam na dobré aj zlé v mojom živote.

A čo mi zariadenie sociálnych služieb dalo? Nových kamarátov, priateľov, porozumenie, pochopenie, pomoc a úctu zo strany personálu. Choroba ma prinútila hľadať pomoc v zariadení . Veď viete, mám 3 synov a všetci sú z domu preč, odišli za prácou a už aj oni sú pomaly dôchodcovia.

Svetlo Olichov som si vybrala sama, mám tu známych z Calexu, z mojej rodnej dediny a z okolia Zlatých Moraviec. Necítim sa sama a opustená. Som vlastne spokojná a šťastná, že sa nájdu dobrí ľudia, ktorí sa s láskou starajú o nás chorých . Nemusím sa starať o kúrenie, o nákupy, kto mi uvarí, kto operie. Tiež sa nemusím báť, kto pôjde so mnou k lekárovi, kto mi podá liek.

Tak si každý deň postavím na misku váh svoje za a proti. A verte alebo nie - zvíťazí "ZA" -veď na starosť veľa toho nepotrebujem, len dôstojne prežiť ostatné roky života, ktoré mi ešte Pán Boh nadelil.

Som teda spokojná, našla som dobrých ľudí, ktorí sa snažia plniť moje priania, snažia sa spríjemniť mi každú chvíľku.

Tak vlastne ďakujem Ti Bože, za takéto zariadenie, za ľudí, ktorí majú veľké srdce plné lásky ku svojim blížnym. Prosím Pane požehnaj ich, daj im silu, zdravie, aby aj naďalej plnili Tvoju svätú vôľu.

Vďačná obyvateľka Mária.